Zastosowanie izotopów w medycynie.

Wiele radionuklidów otrzymywanych sztucznie znalazło zastosowanie w diagnostyce medycznej, dziale medycyny nuklearnej. Szybki rozwój techniki spowodował, że szpitale mogą instalować bezpośrednio u siebie małe akceleratory protonów (specjalnie zaprojektowane dla potrzeb medycyny), dzięki czemu w diagnostyce można stosować radionuklidy o bardzo krótkich okresach półtrwania (rzędu minut).

Zastosowanie diagnostyczne izotopów promieniotwórczych polega na wprowadzeniu substancji promieniotwórczej do tkanek i narządów organizmu, a następnie na rejestrowaniu promieniowania za pomocą detektorów umieszczonych poza badanym obiektem. Zgromadzenie substancji promieniotwórczej w tkance lub narządzie oraz jej rozmieszczenie pozwalają na wysnucie konkretnych wniosków diagnostycznych.

Do medycyny nuklearnej zalicza się także radioimmunologię. Metody radioimmunologiczne umożliwiają precyzyjne oznaczenie in vitro poziomu wielu substancji w płynach ustrojowych. Substancjami tymi mogą być hormony białkowe, np. insulina, hormon wzrostu, hormony sterydowe, testosteron estrogenu czy hormony tarczycy. Oznaczane są także substancje pojawiające się podczas choroby nowotworowej. Oznaczane związki są antygenami o zdolności wytwarzania w organizmie przeciwciał z którymi mogą reagować.

Obok radiodiagnostyki istnieje radioterapia - dział medycyny zajmujący się leczniczym zastosowaniem promieniowania jonizującego. Przykładem jest jod- 131, który stosuje się także do leczenia tarczycy. Leczenie chirurgiczne polega na wycięciu części tarczycy, dzięki czemu zmniejszony gruczoł produkuje potrzebną ilość hormonu.

Promieniowanie jonizujące w postaci promieniowania X (rentgenowskiego) obok zwykłych prześwietleń zostało wykorzystane do tomografii komputerowej, zwanej CAT (Camputer Asisted Tomography). Metoda ta polega na efekcie różnego pochłaniania promieniowania X przez tkanki o różnym składzie, strukturze i konsystencji.

Metodą wykorzystującą właściwości jąder atomowych jest magnetyczny rezonans jądrowy (NMR - Nuclear Magnetic Resonance). Metoda ta jest oparta na zjawisku rezonansowego pochłaniania fal elektromagnetycznych przez jądra atomów znajdujących się w stałym polu magnetycznym.





Produkt Dawka [kGy] Powód promieniowania
Zioło, glukoza, kazeina, guma arabska, żelatyna, przyprawy, 2,0-10,0 Spadek zawartości mikroorganizmów
Ziemniaki, cebula 0,05-0,15 Zahamowanie kiełkowania
Pasza dla zwierząt, mrożonki morskie, drób, mięso 1,0-7,0 Eliminacja drobnoustrojów patogennych
Zboże, suszone owoce, warzywa strączkowe 0,15-0,5 Eliminacja pasożytów. Dezynfekcja
Ryby, pieczarki, truskawki 1,0-3,0 Przedłużanie trwałości produktu
Warzywa oraz owoce 0,5-1,0 Zahamowanie dojrzewania






W tabelce przedstawiono wykorzystanie izotopów promieniotwórczych.
Izotop promieniotwórczy Czas połowicznego rozpadu Rodzaj promieniowania Zastosowanie
3H 12,3 lat beta Błyszczące farby
238Pu 87,7 lat alfa Stymulatory mięśnia sercowego,
204 Tl 3,8 lat beta Aparatura pomiaru grubości
241Am 432 lata alfa Czujniki przeciwpożarowe
226Ra 1600 lat gamma Aplikatury radowe
60Co 5, 3 lat gamma Radiografia, sprzęt radiacyjny
239Pu 24000 alfa Czujniki przeciwpożarowe
131I 8 dni gamma Badanie tarczycy
182Ir 73,8 lat gamma Radiografia
Cs137 30 lat gamma Radiografia, pomiary grubości, bomba cezowa




http://rakteam.files.wordpress.com/2011/04/00026288.jpg?w=950 
http://rakteam.files.wordpress.com/2011/04/20080202.jpg?w=950
 http://www.eioba.pl/files/user4509/naswietlanieglowy_small.jpg