Zastosowanie izotopów w technice.

Czujka dymu jest bodaj najprędzej rozpoznawalnym przedmiotem codziennego użytku, spotykanym w różnych salach i miejscach szczególnie chronionych przed pożarem. Jej „sercem” jest alfa-promieniotwórcze źródło 241Am. Izotop 241Am jest produktem rozpadu beta izotopu 241Pu wytwarzanego w reaktorze jądrowym.

W niektórych fotokopiarkach, aby zapobiec gromadzeniu się statycznych ładunków elektrycznych, używa się innego izotopu alfa-promieniotwórczego, a mianowicie polonu (210Po). Pewne ilości izotopów promieniotwórczych jak α-promieniotwórczy rad (226Ra) czy β-promieniotwórczy tryt (3H) znajdują się w farbach luminescencyjnych używanych w przyrządach stosowanych w nocy (np. w niektórych zegarkach). Nie stwierdzono ujemnego wpływu korzystania z tych zegarków na nasze zdrowie, a przecież globalna dawka związana ze "świecącymi" zegarkami jest około czterokrotnie wyższa niż pochodząca z energetyki jądrowej

Radionuklidy są stale używane w znakach świecących, kompasach, tarczach telefonicznych, itp. Cząstki alfa używane były dla celów antystatycznych w szczoteczkach do odkurzania płyt gramofonowych i w sprzęcie fotograficznym. W szczególnie cienkich soczewkach optycznych zawarty jest czasem tor, który może napromieniowywać oczy dość znaczącą (co nie oznacza koniecznie - szkodliwą) dawką. Uran znajduje się czasem w sztucznych zębach, aby się lepiej błyszczały, ale niepotrzebną ceną za wrażenia estetyczne jest napromieniowanie dziąseł.

Techniki radiacyjne, tj. techniki korzystające z naświetlania materiałów promieniowaniem jonizującym, wykorzystuje się do modyfikacji własności ciał stałych, np. półprzewodników, do barwienia tkanin, szkła i kamieni jubilerskich. Te ostatnie działania polegają na wprowadzeniu do materiału odpowiednich defektów strukturalnych przez bombardowanie go wiązką neutronów, protonów, cząstek alfa itp. Przykładem takiego zastosowania może być produkcja tzw. membran trekowych i materiałów termokurczliwych.

Izotopy promieniotwórcze znalazły także zastosowanie w miniaturowych źródłach energii, w których energia uzyskana podczas rozpadu promieniotwórczego jest zamienna na elektryczność. W bateriach najczęściej stosuje się dwa typy przetworników: termiczne i atermiczne.
A przetwornikach termicznych wykorzystuje się efekt Seebecka - powstawania prądu elektrycznego na skutek różnicy temperatur na połączeniu dwu różnych przewodników lub półprzewodników. Baterie te są wykorzystywane m.in. w rozrusznikach serca, w których najczęściej jest stosowany pluton-238. Podobne źródła energii zostały zainstalowane w urządzeniach służących do badania powierzchni Księżyca, w których wykorzystano kiur-242. W innych typach baterii termicznych jest wykorzystywane zjawisko powstawania prądu elektrycznego w wyniku wywołanej cieplnie emisji elektronów z odpowiedniej elektrody i zbierania ich na drugiej elektrodzie.
W bateriach atermicznych cząstki emitowane przez radioizotop zamienione zostają w energię elektryczną przez wykorzystywanie ich jako strumienia ładunku elektrycznego. Najczęściej jest wykorzystywany betawoltaiczny proces zamiany energii. W takich ogniwach jest wykorzystywany promet-147.




Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Stosuje się metodę radiosterylizacji, w której produkty spożywcze poddaje się naświetlaniu o dużej intensywności. Produkty ulegają całkowitemu wyjałowieniu. Radiosterylizację stosuje się równiej w przemyśle farmaceutycznym, np. przy produkcji jednorazowych strzykawek lub jałowych opatrynków.
Naświetlanie żywności promieniowaniem jonizującym nie powoduje efektów ubocznych, które miałyby wpływ na zdrowie konsumentów. Nieprawdą jest, że żywność po ekspozycji na promieniowanie jonizujące ma właściwości promieniotwórcze. Jest to całkowicie bezpieczna metoda, obecnie powszechnie stosowana na świecie w przetwórstwie spożywczym.






 Schemat budowy urządzenia radiacyjnego służącego do napromieniowywania żywności.


Najniższym promieniowaniem telefonu komórkowo może się pochwalić Motorola.W Motoroli MPx200 SAR wynosi jedynie 0.12 W/kg !
20. BlackBerry Bold 9650               SAR: 1,43 W/kg
19. BlackBerry Tour 9630              SAR: 1,43 W/kg
18. Motorola Droid X                        SAR: 1,43 W/kg
17. Motorola Stature i9                    SAR: 1,44 W/kg
16. Motorola i576                               SAR: 1,45 W/kg
15. Kyocera X-tc                                 SAR: 1,45 W/kg
14. Kyocera Wild Card M1000       SAR: 1,46 W/kg
13. LG Chocolate Touch                  SAR: 1,47 W/kg
12. HTC Desire                                    SAR: 1,48 W/kg
11. Motorola Droid 2                        SAR: 1,49 W/kg
10. Motorola Droid                           SAR: 1,49 W/kg
9. Sanyo Vero                                     SAR: 1,49 W/kg
8. LG Rumor2                                     SAR: 1,51 W/kg
7. ZTE Salute                                      SAR: 1,52 W/kg
6. Motorola Grasp                            SAR: 1,52 W/kg
5. Motorola Defy                              SAR: 1,53 W/kg
4. Motorola i335                            SAR: 1,52 W/kg
3. Kyocera Jax S1300                   SAR: 1,55 W/kg
2. Sony Ericsson Xperia
X10 Mini Pro/ X10 Mini              SAR: 1,55 W/kg
1. Sony Ericsson Satio                   SAR: 1,56 W/kg
W USA agencja FCC( Federal Communications Commition) ustaliła maksymalną wartość SAR na poziomie 1,6 W/kg uśredniając na 1 gramietkanki. W Europie limit ten wynosi 2 W/kg (mierzone na 10 gramach tkanki). Wartość SAR silnie zależy od wagi, na którą zostanie ona uśredniona, a więc europejska 10-gramowa skala nie może być porównywana z amerykańska 1-gramową skalą.Wartości SAR dla konkretnych telefonów komórkowych, wraz z innymi pomocnymi informacjami, można znaleźć zarówno na stronach internetowych producentów jak i na stronach firm dostawców.

Lecz jak  wiadomo telefon komórkowy to urządzenie przenośnie tak więc nie ma problemu aby w czasie gdy z niego nie korzystamy leżał sobie na stole w drugim pokoju abyśmy nie byli narażeni na jego promieniowanie.

Jednak komu by przyszło do głowy ,że odkurzanie, prasowanie  czy suszenie włosów suszarską szkodzi zdrowiu?Tak naprawdę wiele urządzeń wywołuje promieniowanie takie jak telefon komórkowy.




 http://laboratoria.net/img/artyku%C5%82y/chemia/123.jpg?1338377072940?1338377072940
 http://laboratoria.net/img/artyku%C5%82y/chemia/1_3.jpg?1338377287366?1338377287366
 http://www.fakt.pl/m/Repozytorium.Obiekt.aspx/-650/-550/faktonline/634281222316425494.jpg